سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

بوی بد احساسات

بوی بد احساسات

 

با افکار و احساسات ناخوشایند ، چه باید کرد ؟

تصور کنید یک شب زیبای بهاری را که همراه با عشق خود که تازه چند وقتی است با او آشنا شده اید دست در دست هم در پیاده روی یکی از خیابان های زیبای شهر در حال قدم زدن هستید. ماه کامل و بسیار زیباست. خیابان نسبتا خلوت است و چراغ های زیبای مغازه ها همه جا را روشن کرده. نسیم ملایمی می وزد و به ظاهر همه چیز برای قدم زدنی رومانتیک فراهم است که ناگهان ...

بوی بد فاضلاب در هوا میپیچد. شما در حال مکالمه هستید و ازین هم صحبتی لذت میبرید اما مگر بوی بد محیط اجازه می دهد. واکنش اولیه شما چیست؟ مکالمه را قطع کرده و شروع میکنید به سرزنش دولت،شهرداری،مردم و ...؟ به مکالمه ادامه میدهید اما ذهنتان دائم به این بوی بد و زننده است، به گونه ای که نمیتوانید بفهمید عشقتان چه میگوید؟ سعی میکنید به سرعت آن محل زیبا و رمانتیک(اما با بوی بد) را ترک کنید؟ چقدر بد که یک بوی ناخوشایند می تواند شبی چنین رمانتیک را به گند بکشد.

بهرحال انتخابتان هر کدام باشد ارتباط شما را با عشقتان و آن لحظه های ناب قطع میکند. آیا واقعا انتخاب دیگری نداشتید؟ کمی بیشتر فکر کنید. خواندن این مطلب را کنار بگذارید و خودتان را در آن موقعیت تصور کنید.

آیا نمیتوانستید به قدم زدنتان ادامه بدهید و بگذارید ذهنتان هرچه میخواهد بگوید؟ آیا نمی توانستید درباره همین بوی بد با عشقتان حرف بزنید، شوخی کنید و بخندید.

آیا نمی توانستید در همان حال قدم بزنید و آن بوها را به عنوان امری طبیعی در محیط بپذیرید و منتظر بمانید تا از آن منطقه رد شوید؟

زندگی درست شبیه همین تمثیل است. شما در دنیایی بیکران، زیبا و شگفت انگیز در حال زندگی هستید. تا چشم کار میکند چیزهای خوب و مفید دور و برتان وجود دارد اما ناگهان سر وکله افکار و احساسات سخت و دشوار(غم، اضطراب، خشم، ترس، بیحالی، توقع، مقایسه و ...) پیدا میشود و اولین چیزی که به فکرتان میرسد فرار است، یا آنقدر درگیر این افکار و احساسات میشوید که ارتباطتان با دنیای اطراف و تمام زیباییهایش قطع میشود. تا کنون به این فکر کرده اید که چقدر از زمان، انرژی و انگیزه انسان ها صرف تلاش برای فرار از این افکار و احساسات ناخوشایند می شود؟ چقدر تقلا می کنیم تا بتوانیم آنها را حذف یا حداقل کاهش بدهیم اما افسوس که همانقدر که ما برای آن بوی بد کاری نمی توانید بکنیم، برای کنترل این افکار و احساسات هم ناتوانیم.

چه میشود اگر بتوانید برای این احساسات و افکار و آمدن و رفتنشان فضایی ایجاد کنید؟ از بودنشان اینقدر بهم نریزید و آنها را جزئی از وجود انسان و محصول طبیعی ذهن تمامی افراد بشر بدانید؟

آیا این نگاه واکنش شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد؟

می توانید زندگی کنید، از محیط و افراد اطرافتان لذت ببرید هرچند این افکار و احساسات هم درست مانند آن بوی بد می آیند و می روند اما حالا دیگر آنقدر قدرت ندارند که ارتباط شما و تمرکزتان را بهم بزنند. آنها در کنترل شما هستند نه شما در کنترل آنها.

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

 

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه های بازدیدکنندگان

شاهنده دوشنبه، 05 تیر 96 - 16:14

مطلب بسیار مفید و کارامدی بود. از این دست مطالب بیشتر بذارید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین