سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

عکس سلفی نشانه بیماری‌های جدی است!

عکس سلفی نشانه بیماری‌های جدی است!

 

سلفی گرفتن این روزها بسیار رایج است و خیلی‌ها مخصوصا جوانان از این کار لذت می‌برند.

اما سلفی گرفتن در روانشناسی می‌تواند به عنوان یک بیماری نیز تلقی شود! شاید تعجب کنید و حتی نگران شوید. اما نگران نباشید!

منظور ما کسانی هستند که این کار را زیاد انجام می‌دهند نه کسانی که گاه گاهی به علت این که کسی نیست که از آن‌ها عکس بگیرد این کار را می‌کنند.

طبق گفته انجمن روانشناسی امریکا سلفی گرفتن به مقدار حداقل ۳ بار در روز بسیار نگران کننده است و می‌تواند با سلامت روانی فرد مرتبط باشد!

 

خود شیفتگی

تحقیقات نشان داده که افرادی که خود شیفته هستند بیشتر تمایل به گرفتن عکس‌های سلفی از خود دارند.

این افراد از آن جایی که نیاز به تشویق و تحسین دارند، تمایل دارند که با گرفتن عکس‌های متعدد و پست کردن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی این نیازشان را برطرف کنند. از طرفی با توجه به ذات ریا کارانه شبکه‌های مجازی! این تحسین‌ها بسیار گمراه کننده هستند و حتی وضعیت روانی فرد را بیشتر به مخاطره می‌اندازد!

 

خود زشت انگاری

دکتر Dr. David Veale یک روانپزشک است و طی تحقیقاتش در مورد این موضوع می‌گوید که دو نفر از هر ۳ مراجعه کننده به وی اختلال خود زشت انگاری دارند. خود زشت انگاری (body-dysmorphic disorder یا BDD) اختلالی است که مهم‌ترین تظاهر آن اشتغال ذهنی مفرط به وجود نقصی خیالی یا بزرگ‌نمایی‌شده در ظاهر است.

وجود این بیماری در افراد آن‌ها را وادار به گرفتن عکس‌های متعدد از خود و ارسال آن‌ها در شبکه‌های مجازی می‌کند! و البته اگر بازخورد مورد نظرشان را از دوستان شان دریافت نکنند این اختلال در آن‌ها بدتر و بدتر خواهد شد.

به عنوان مثال یک نوجوان انگلیسی برای گرفتن عکس سلفی از خود روزانه ۱۰ ساعت زمان صرف می‌کرده است و به مدت ۶ ماه از خانه بیرون نیامده بود. پس از این که موفق به گرفتن عکس دلخواه خود نشده بود اقدام به خودکشی کرد!

اختلال خود زشت انگاری موجب می‌شود تا فرد ساعت‌ها وقت صرف کند تا بهترین عکس را که ایرادهای ظاهری وی را نشان ندهد، از خود بگیرد. همچنین به مرور زمان این اختلال موجب افسردگی نیز خواهد شد. اختلال خود زشت انگاری اغلب با اختلال خوردن نیز همراه است! محققین بر این باورند که افراد مبتلا به اختلالات خوردن در تنظیم هیجانات خود با مشکلاتی روبرو هستند و مهارت‌های لازم برای مقابله با هیجانات منفی را ندارند و خوردن راهکاری است که به وسیله آن می‌توانند برای مدتی هر چند کوتاه از این احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند.

 

عدم اعتماد به نفس

شاید تعجب کنید اما کسانی که زیاد از عکس‌های سلفی استفاده می‌کنند اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند! این استراتژی برای این است که مشکلات عزت نفس خود را هر چند به مقدار بسیار کم جبران کنند. اما حقیقت امر این است که این افراد دقیقا راهکاری اشتباه را برای بالا بردن اعتماد به نفس شان انتخاب کرده اند!

از آن جایی که این افراد با عکس‌های پرتره خود (عکاسی پرتره، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود) مشکل دارند، می‌کوشند تا با گرفتن سلفی‌های متعدد اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.

متاسفانه جوانان مخصوصا دختران بیشتر در معرض خطر هستند.

دختری که روزانه چندین عکس سلفی گرفته و همیشه تعداد لایک‌های عکس برایش مهم است از اعتماد به نفس بسیار پایینی برخوردار است!

 

مشکلات دیگر

متاسفانه بسیاری از ارزش‌های اجتماعی نیز تحت تاثیر این مساله قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال فرد در هر مراسم و یا هر موقعیتی حتی اگر مراسم سوگواری باشد و یا یک جای خطرناک، با زدن یک لبخند و نوشتن چند جمله آن را در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهد. برای این فرد تحسین‌ها و باز خوردها و خود نمایشگری بسیار مهم‌تر از موقعیتی است که در آن قرار گرفته است و او بی توجه به تمام افراد دور و بر خویش است. عدم بازخورد مناسب از طرف دوستان و آشنایان در افرادی که وسواس سلفی دارند موجب بروز سرخوردگی، افسردگی و وسواس خواهد شد.

 

 

منبع: نت نوشت

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین