سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

رادیو ذهن

رادیو ذهن

 

دارید در آشپرخانه کار می کنید و یک رادیو در پذیرایی روشن است. فرض کنید می گوید:


چه فایده که اینهمه تلاش می کنی، برای کی اینقدر سعی می کنی؟

اونکه فرق قیمه و قرمه سبزی رو نمی فهمه؟

اون بی چشم و رو مثل مادرش فقط بلده غر بزنه.

اصلا زندگی چیه که آدم باید براش اینهمه تلاش کنه؟

از صبح پاشو، بشور بساب که چی بشه؟

تو خودت اینهمه گرفتاری داری؟

بچه یه طرف، پدر و مادر یه طرف، این شوهر ... هم یه طرف. نه می گه مریضی، نه می گه ناخوشی، فقط ازت می خواد کلفتش باشی و خونه شو گرم نگه داری.
اگر به این حرفها گوش دهید و آنها را واقعیت بپندارید. چه اتفاقی می افتد؟ رابطه تان به چه سمتی می رود؟ خلق و خوی تان چطور؟ احتمالا دیگر حوصله خودتان را هم نداشته باشید چه برسد به همسر.
این رادیو، ذهن شماست.

دائم دارد حرف می زند، بدون یک دقیقه تعطیلی. متاسفانه امکان از برق کشیدنش را هم به شما نداده اند. اما این رادیو و حرفهایش مشکل شما نیستند. مشکل اینجاست که فکر می کنید این رادیو را اختصاصی برای شما ساخته اند و این شبکه ای که الان دارد پخش می شود فقط و فقط برای شماست و چون فقط شما دارید آن را می شنوید حتما درست است پس باید به حرفهایش گوش کنید. در حالی که این رادیو به تعداد هفت میلیارد ساخته شده، با ساختاری خیلی خیلی شبیه به هم و به هر کس که دارد پا به دنیا می گذارد یک دانه از آن داده می شود. درست مثل دست و پا و چشم و گوش. یعنی نه فقط ذهن شما بلکه ذهن میلیاردها انسان دیگر هم از همین حرفها می زند.

همه این رادیوها از طرد و کم محلی می ترسند و عاشق حمایت، دوستی و گرمی هستند، تمامشان وقتی تهدید شوند واکنش های تند از خودشان نشان می دهند، تمامشان آرامش و آسایش را دوست دارند. شباهت های این رادیوها خیلی زیاد است.
تصور کنید چقدر خنده دار خواهد بود اگر یکروز صبح، چشم از خواب باز کنید و یک رادیو واقعی، بالای سرتان بگوید بگیر بخواب و شما به دستور او بخواب بروید، سپس بگوید بلند شو اما امروز حالت خوب نیست و حق داری بداخلاقی کنی و شما در طول روز به دستور او بداخلاقی کنید. بگوید غمگین باش چون هیچکس تو را دوست ندارد و شما حرف او را گوش کنید و از مردم دوری کنید.

همه این رادیوها، برای تمام انسانها در شرایط سخت زندگی، برای یکبار هم که شده پیغام "خودکشی کن" را صادر کرده اند، برای شما اینگونه نبوده؟ این جمله را در ذهنتان نشنیده اید؟ و تصور کنید اگر همه مردم مجبور بودند به این پیغام بدون کم و کاست گوش بدهند و عمل کنند چه اتفاقی می افتاد.
چه رادیو مضحکی است و مضحکتر اینکه رادیو دارد برای میلیون ها نفر پخش می شود نه فقط شما و میلیون ها نفر دیگر هم دارند همین مطالب را می شنوند. مشکل از شما و زندگی شما نیست، رادیو اینطور ساخته و تحویل شما شده است.
البته این رادیو شبکه های دیگری هم دارد که در همان لحظه دارد برنامه های متفاوتی درباره نشاط، سلامتی، تلاش، امید به زندگی و ... پخش می کند اما شما تصمیم گرفته اید به حرفهای این شبکه گوش کنید.

چه می شد اگر می گذاشتید این رادیو حرفش را بزند و شما به خرد کردن پیاز و درست کردن قرمه سبزیتان ادامه می دادید ؟

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

 

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه های بازدیدکنندگان

سهیلا رضایی جمعه، 06 بهمن 96 - 22:18

اولین بار است که نامشان را میشنوم و مطلبشان دا میخوانم عالی بود.

علیرضا عالمی یکشنبه، 25 تیر 96 - 01:39

دکتر رئیس یزدی براستی یکی از برجسته ترین انسان هاست.
برایشان از خداوند بزرگ بهترین هارو میخوام.💜

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین