سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

مرجان جهانگیری را بیشتر بشناسیم

مرجان جهانگیری را بیشتر بشناسیم
 
 

بسیاری از زنان با مشکل کمبود اعتماد به نفس مواجه بوده و فرهنگ جامعه نیز به آنان کمک کرده که باور کنند توانایی هایشان از مردان کمتر است.

سری پادکست های زنان موفق در تلاش است تا با ارائه الگوهای موفق نادرستی این باور قدیمی را اثبات کند.

خانم مرجان جهانگیری، 48 ساله، استاد جراحی قلب در بیمارستان سنت جورج  در لندن، تنها زن که به این موقعیت در اروپا دست یافته است. او بیش از 300 جراحی در سال انجام می دهد. او در لندن با همسرش Jan Latham-Koenig، رهبر ارکستر و پسر 13 ساله اش داریوش زندگی می کند.

 

 برای شنیدن این پادکست همچنین می توانید به کانال تلگرام t.me/sokhanevents مراجعه فرمایید

  عزیزانی که امکان استفاده از فایلهای صوتی و تصویری برایشان فراهم نیست می توانند متن این پادکست را در اینجا مطالعه کنند:

 مصاحبه مرجان جهانگیری با مجله تایمز

 روال زندگی شما چجوریه ؟

بین ساعت شش تا شش و نیم بیدار می شم و جلساتم معمولا ساعت هفت و نیم شروع می شه و بعدش دیگه معمولا همه چیز سفت و سخت پیش میره. ناهار رو معمولا روی میز کارم می خورم. در روز معمولا دو تا عمل جراحی دارم و بین اونا هم سخنرانی و جلسات تحقیقاتی. توی خونه با پسرم شام می خورم وی یکی دو شب در هفته آنکال بیمارستان هستم که معنیش می شه جراحی از شب تا صبح. بین ساعت نه و نیم تا یازده و نیم کارهای تحقیقاتیم رو انجام می دم و اخبار شبانگاهی رو تماشا می کنم. من معمولا آخر هفته ها هم کار می کنم که البته معمولا به صورت خودخواسته است. خودم فکر می کنم تشریفاتی ترین زندگی ممکن رو دارم چون کارم هم سرگرمی منه.

 

چی باعث شد که به سمت پزشکی و بعدش به صورت تخصصی به جراحی قلب کشیده بشین؟

من توی این زمینه سابقه خانوادگی دارم. پدر و مادرم در ایران هر دو پزشک بودند. زمانی که در حال تحصیل بودم فهمیدم که جراحی قلب رشته ای پر از چالش و البته پر از پوله. هم می شه کار علمی کرد و هم کار بالینی و اینکه حاشیه خطا بسیار بسیار باریکه. باید بسیار با تمرکز باشین البته نه به صورت کمال گرایانه که این بستگی به سازماندهی زندگی و کار شما مربوط می شه. اکثر جراحان بسیار شسته و رفته زندگی می کنن.

 

اگر بیماری از زیر عمل بیرون نیاد چه احساسی پیدا می کنی و چطور باهاش کنار میای ؟

واقعا وحشتناکه. به عنوان یه جراح شما 100 درصد مسئولی. اگه به خاطر شکستن آسانسور به یه تاتر دیرتر برسی تو مقصر نیستی اما وقتی یه بیمار از دست بره شما باز هم مقصری. از دست دادن بیمار و اینکه باید به خانواده ش خبر بدی سخت ترین بخش کار منه. تلاش زیادی می کنم که هر مورد رو توضیح بدم و برای اینکار جلسات زیادی میزارم و هر کار دیگه ای که از دستم بر بیاد.

 

با توجه به اینکه خیلی از قلب می دونی خودت چطور از قلبت مراقبت می کنی ؟

مثل معروفیه که می گه کوزه گر از کوزه شکسته آب می خوره و من اصلا روی سلامتیم تعصب ندارم. به تعادل اعتقاد دارم و اصلا پر خور نیستم. ولی اصلا از رژیم های غذایی خوشم نمیاد چون در بلند مدت فشار بیشتری به قلب وارد میکنن.

 

چطور بین کار و زندگیت تعادل برقرار می کنی ؟

من همیشه کلی کار فوری فوتی دارم چون همسرم معمولا از خونه دوره و من باید به صورت تمام وقت و هفت روز هفته در خدمت خونه باشم. مدت زمان نسبتا خوبی رو با پسرم می گذرونم در عین حال که ازش می خوام درباره کار سخت و ارزش ها یاد بگیره و امیدوارم الگوی خوبی توی این زمینه براش باشم.

به همه اینا اضافه کنین که همسرم نه ماه در سال از خونه دوره ولی ما دائما باهم در تماس هستیم. فکر می کنم اگه همسرم همیشه حضور داشت نمی تونستم هر کاری در زندگی حرفه ایم می خوام انجام بدم. خونه ام رو به صورت کاملا سنتی اداره می کنم چرا که همزمان کار هم می کنم. ولی نه اینکه توقع داشته باشم همسرم کارهای منزل رو انجام بده.

 

بزرگترین چالش روزانه شما چیه ؟

چهار تا پنج رده کاغذ بازی اداری توی سیستم درمانی انگلستان وجود داره تا ساده ترین کار بتونه انجام بشه. افرادی که برای بخش عمومی کار نمی کنن قدر آزادی ای رو که دارن نمی دونن.

 

مهمترین درسی که به پسرتون می خواین بدین چیه ؟

که سخت کار کنه چون ما اینجا هستیم که یه کاری خوب انجام بدیم نه اینکه فقط مصرف کننده باشیم. به یاد حرف ملکه افتادم که توی سالهای بحران اقتصادی گفت از بین همه مردمی که دیدم خوشحالترین اونا کسی بوده که بیشترین مشارکت اجتماعی رو داشته.

 

پول چقدر باعث انگیزه شما می شه ؟

اصلا. اگه متوسط تعداد جراحی ها برای یه جراح در سال 180تا باشه من دارم 350 تا انجام می دم با همون دستمزد.

برای به دست آوردن آرامش چکار می کنی ؟

روزی یکساعت آخر شبها پیانو می زنم چون فکر می کنم به شغلم کمک می کنه، نوازندگی هم به نوبه خودش کار فنی حساب می شه. هفته ای دو بار هم می رم واسه سشوار می رم به ریچارد وارد می رم که خیلی از تحقیقاتم رو هم همونجا انجام می دم. اونا برای من موزیک رو قطع می کنن تا حسابی به کارهام برسم. همیشه به شوخی می گیم خیلی از دکترها از همین سالن بیرون اومدن.

 

دسته ها: رسانهصدای سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین