سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی

 

الان فصل تابستان است و همه جور میوه ای یافت می شود.
میوه مورد علاقه شما کدام است؟ زردآلو، هلو،گیلاس، خربزه یا ... فرقی نمی کند.

فرض می کنم مثل من گیلاس دوست دارید.
یک دانه گیلاس را بردارید. خوب آن را بشویید.

1- حالا می خواهم حس کنید که فقط چشم دارید. فقط چشم و قرار است جزئی ترین اجزاء گیلاس را بررسی کنید. شکل،حجم،رنگ،بازتاب نور اطراف روی رنگ آن،عمق،برجستگی و فرورفتگی ها، زدگی ها و تلورانس های رنگ و .....
2- چشمهایتان را ببندید و گیلاس را به بینی نزدیک کنید. با تمام وجود نفس بکشید و عطر میوه را احساس کنید. چند بار اینکار را تکرار کنید.
3- هماطور که چشمهایتان بسته است گیلاس را بین انگشتانتان بچرخانید. انگار فقط حس لامسه تان کار می کند. گرما و سرما، حجم، زبری و سختی، رطوبت و خشکی و ....
4- حالا دهانتان را باز کنید، گیلاس را در دهان بگذارید اما لطفا گاز نزنید. فقط آنرا به دهان و زبانتان احساس کنید. گرما و سرما، حجم، برجستگی و عمق، سفتی و نرمی، بزاقی که در دهانتان ترشح شده است و .... .
5- انتظارتان به سر آمد. حالا گاز بزنید اما قورتش ندهید. به بویی که از گاز زدن در دهانتان منتشر می شوید دقت کنید. به مزه ترش و شیرینی که دارد، به آب دهانتان که راه افتاده است و .... حالا می توانید قورتش بدهید.
چطور بود ؟
اگر می توانید چند کلمه ای درباره این تجربه متفاوت خوردن بنویسید.

این یکی از تمرینات ذهن آگاهی بود.

ذهن آگاهی یعنی توجه کردن به چیزی به عمد و البته بدون قضاوت.

ذهن ما به گونه ای ساخته شده که در مورد همه چیزهایی که می بیند و می شنود و احساس می کند بدون لحظه ای درنگ قضاوت می کند. حتی همین حالا که دارید این تمرین را می خوانید بدون اینکه هنوز آن را انجام داده و تجربه کرده باشید ذهنتان دارد در موردش قضاوت می کند:

مسخره است، بی فایده است، مثلا یعنی چی حالا، همینم مونده که روانشناسا بگن چجوری غذا بخورم و صدها قضاوت دیگر از این دست که ممکن است به ذهن هر کدام از شما بیاید. اما این تمرین از شما می خواهد بدون اینکه در مورد طعم و مزه و رنگ و بو و سردی و گرمی گیلاس قضاوت کنید فقط با حواس پنجگانه تان با آن ارتباط برقرار کنید. تجربه ناب و مستقیم. ارتباط با آن چیز واقعی ای که گیلاس هست نه آنچه که ذهنتان در مورد گیلاس می گوید و قضاوت می کند.

البته ذهن آگاهی تنها به خوردن محدود نمی شود. این تمرین را می توانید با هر چیزی انجام بدهید. با راه رفتن، دوش گرفتن، ورزش کردن یا هر تجربه بشری دیگری قابل امتحان است.

اغلب افراد بعد از انجام این تجربه گزارش می کنند که انگار برای بار اول بود که فلان میوه یا غذا را می خوردیم. انگار بار اول بود که دوش می گرفتیم، انگار بار اول بود که از آن خیابان رد می شدیم.

فرار از عادت ها و تجربه کردن زندگی با ذهن آگاهی واقعا تجربه ای متفاوت و منحصر به فرد است. شما را به تجربه این ادراک خاص دعوت میکنم.

 

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین