سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

دست خودم نیست

دست خودم نیست


تا حالا با آدمی سر و کار داشته اید که با کوچکترین مشکلی داد و بیداد راه می اندازد و عصبانی می شود و رگ گردن کلفت می کند؟
همین آدم برایش مشکلی پیش آمده و به دادگاه رفته است. حالا جلوی قاضی ایستاده اما ... چقدر ساکت.چقدر آرام. چرا داد نمی زند؟
مگر این افراد همیشه نمی گویند دست خودمان نیست که عصبانی می شویم. دست خودمان نیست که داد بزنیم. پس حالا چطور شده. شفا یافته اند یا قاضی وردی خوانده ؟

این سوال حکایت همه رفتارهایی است که انجام می دهیم و می گوییم دست خودم نیست. توی خونم است.


فکر و احساس و خاطره تولید ذهن هستند. خودشان تولید میشوند و دست شما نیستند. مثلا در همان صحنه دادگاه شاید فرد مورد اشاره دارد به این فکر میکند که برود جلو و با یک مشت فک قاضی را بشکند. این فکر تولید شده.تولیدش دست او نبوده.

اما چرا طبق آن رفتار نمیکند؟ چون رفتار دست خودش است. چون می داند اینجا اگر داد بزند با او چه برخوردی متفاوت خواهد شد. رفتارها همیشه دست ما هستند. اما افکار و احساسات نه؛ اگر دقت کرده باشید هیچ دادگاهی در جهان شما را به خاطر داشتن فکر خاصی مثل فکر خیانت یا فکر جنایت محاکمه نمی کند اما همین که دست به رفتار زدید قضیه فرق می کند.


پس اینها که میگویند فکرت را کنترل کن دارند در مورد یک کار محال صحبت میکنند؟


بله؛ مثل این می ماند که تفنگ را بر شقیقه شما بگذارند و بگویند اضطراب نداشته باش. اگر اضطراب داشته باشی کشته می شوی. احساس اضطراب و افکار مربوط به آن خود به خود ایجاد می شوند. افکار منفی و احساسات ناخوشایند هم خود به خود ایجاد می شود و قابل کنترل نیست. ولی اینکه طبق آن فکر منفی یا احساس بد رفتار کنید دست خودتان است.
مثلا از خواب برخاسته اید و بی حوصله هستید. احساس کسل بودن و رخوت میکنید؛ یک طرف ذهنتان دارد افکاری مثل: زندگی یعنی چه؟ تا کی باید از خواب بیدار شوی و به سر کار بروی و طرف دیگر افکاری مثل بلند شو خجالت بکش، دست از تنبلی بردار، فردا یه چک سنگین داری و ... تولید میکند .

این اتفاق تا حالا برایتان نیفتاده؟ اگر در جایتان دراز کشیده اید یا بلند شده اید بهرحال انتخاب کرده اید که به کدام گوش دهید. هیچ اجباری در انتخاب هیچکدام از افکارتان وجود ندارد، نه آنکه مثبت می گوید قدرتی از خودش دارد، نه آنکه منفی می گوید. این شما هستید که به افکارتان قدرت می دهید. تولید این افکار دست شما نیست، ذهن شما مشکلی ندارد که دارد افکار منفی ایجاد می کند، ذهن همه همین کار را می کند، حتی فعالترین انسانهای روی زمین هم ذهنشان همین ها را در گوششان زمزمه می کند اما آنها یاد گرفته اند که موثر و کارآمد انتخاب کنند.
پس این دفعه که گفتید یا شنیدید که دست خودم نبود یا دست خودم نیست، بیشتر به جمله تان دقت کنید.

 

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه های بازدیدکنندگان

رضا حامیم چهارشنبه، 11 مرداد 96 - 22:42

عالی بود
مثل همیشه مفید برای خودسازی و پیشرفت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین