سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

حقایقی از جنس دروغ

حقایقی از جنس دروغ

 

بدترین صفتی که اغلب به خودتان می دهید چیست؟ آن را الان به خودتان بگویید. شاید چیزی مثل احمق، تنبل، بی خاصیت، دست و پاچلفتی و ... باشد.

حالا چشمهایتان را ببندید. این صدا را در سرتان بشنوید. یادتان می آید آخرین بار کی این جمله را به خودتان گفته اید؟ اولین بارش را چطور یادتان می آید؟ آیا پدر، مادر، دوستان، هم کلاسی ها و ... این جمله را به شما نگفته یا دائما کارهایی نکرده اند که احساس احمق، تنبل یا بی خاصیت بودن کرده اید؟

خوب گوش کنید. صدا از آن اعماق ذهن می آید ولی اینقدر تکرار شده که انگار همیشه تازه و نو است.

وقتی از یک سنی گذشته اید اینقدر این جملات و احساس ها و افکار تکرار شده بوده که شما فکر کرده اید حقیقت دارند یا بدتر، فکر کرده اید این افکار و احساسات مال شما هستند و آنها را جزء شخصیت خودتان به حساب آورده اید و خودتان را با همان کلمات توصیف کرده و می کنید در حالی که این جملات نه مال شما که مال اطرافیان شماست.

جمله ایست منتسب به آدولف هیتلر که می گوید"دروغی که بارها و بارها تکرار شود به حقیقت تبدیل می شود".

چند هزار بار ما جملات والدین و اطرافیانمان را در ذهنمان تکرار کرده ایم، چند هزار بار به خودمان احمق و تنبل و بی عرضه و ... گفته ایم و حالا دیگر برای ما اینها عین واقعیت شده اند.

ما احمق و تنبل نبوده ایم، تنها وقتی که داشتیم در کودکی تمرین زندگی می کردیم با یک یا چند اشتباه این برچسب ها به پیشانی مان زده شده و بارها و بارها تکرار و تثبیت شده است. فکر کنید که اگر والدین و دوستان و خواهر برادر ما به جای این کلمات به ما می گفتند"باز ادامه بده جونم" یا "اشکالی نداره بازم تمرین کن" چه اتفاقی می افتاد؟
کمتر کسی توفیق داشتن اینچنین محیطی را بدست آورده، بقیه باید تلاش کنیم و سعی کنیم این برچسب ها را بشناسیم، اجازه ندهیم برچسب ها به جای ما زندگی کنند، آنها فقط صدای والدین شما هستند که شاید سالها پیش از دنیا رفته اند یا پیر و فرتوت شده اند اما کلماتی که به کار برده اند همچنان تر و تازه و جوان، در ذهن شما تکرار می شود.

همانطور که هیچکس با مدرک دکتری به دنیا نیامده، هیچکس با ذهنی تربیت شده به دنیا نیامده است. باید تمرین کرد تا اسیر ذهن و حیله هایش نشد. تمرین کنید.

 

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین