سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

تهمینه میلانی، کارگردان برجسته ایرانی

تهمینه میلانی، کارگردان برجسته ایرانی
 
  یکی از بزرگترین کارگردانان زن تاریخ سینمای ایران
 
 
 
برای شنیدن این پادکست همچنین می توانید به کانال تلگرام t.me/sokhanevents مراجعه فرمایید

عزیزانی که امکان استفاده از فایلهای صوتی و تصویری برایشان فراهم نیست می توانند متن این پادکست را در اینجا مطالعه کنند:

تهمینه میلانی در سال ۱۳۳۹ در تبریز به دنیا آمد و در دوران دبیرستان به تهران آمد و به ادامه تحصیل پرداخت

در سال ۱۳۵۷ در رشته برق دانشگاه تبریز به تحصیل پرداخت و با پیروزی انقلاب و بسته شدن دانشگاه‌ها به تهران بازگشت و در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل شد.

با بسته شدن دانشگاه‌ها حضور در جلسات شعرخوانی، نمایش فیلم و از فعالیت‌هایی این قبیل را برگزید. در یکی از این جلسات بود که با مسعود کیمیایی آشنا شد و توانست نظر موافق او را در دستیاری وی در کارگاه آزاد فیلم جلب کند.

میلانی بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمائی به عنوان منشی صحنه فیلم خط قرمز برگزیده شد. با باز شدن دانشگاه‌ها در کنار کار در کارگاه آزاد فیلم به ادامه تحصیل پرداخت. او که به آرامی به کار در سینما آشنا می‌شد شروع به نوشتن فیلمنامه و کار کرد.

میلانی فعالیت سینمایی را در سال ۱۳۵۸ در کارگاه آزاد فیلم در زمینه تحقیق برای فیلمنامه شروع کرد و در آنجا درباره چند فیلمنامه مانند زیر سایه تفنگ شهید اندرزگو و سرب کارهای تحقیقاتی انجام داد.

وی فعالیت در سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۶۱ به عنوان دستیار کارگردان و مدیر هماهنگی با فیلم به نمایش درنیامده خط قرمز آغاز کرد.

در زمینه تدوین نیز در همان فیلم با عباس گنجوی همکاری کرد، همچنین با مشارکت ابوالحسن داودی دفتر تولید فیلم آرتا فیلم را تأسیس کرد.

میلانی در سال ۶۸ اولین فیلم خود به نام بچه‌های طلاق را ساخت و جایزه بهترین فیلم اول در جشنواره فجر را کسب کرد. یک سال بعد؛ فیلم افسانه آه را ساخت و پس از موفقیت آن؛ فیلم دیگه چه خبر را در گونه سینمای کمدی ساخت.

در سال ۱۳۷۶ میلانی فیلم دو زن را ساخت. به خاطر ساخت این فیلم، جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را به دست آورد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد. وی پس از موفقیت فیلم دو زن، فیلم‌های نیمه پنهان و واکنش پنجم را با بازی نیکی کریمی، ساخت.

پس از فیلم‌های سه گانه میلانی با بازی نیکی کریمی، در سال 1383 فیلم زن زیادی با بازی مریلا زارعی به نمایش درآمد.

میلانی در سال ۱۳۸۴ بر اساس کتاب شفای کودک درون اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم آتش بس را با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار ساخت. پس از اکران فیلم نویسنده کتاب با ارسال نامه‌ای از میلانی تشکر و قدردانی کرد.

میلانی ازجمله کارگردان‌های سینمای ایران است که آثار وی در سینماهای کشورهای اروپایی و امریکایی اکران و با استقبال خوبی در جشنواره‌های مختلف مواجه می‌شود.

وی در سمت‌هایی همچون کارگردان، فیلمنامه نویس، منشی صحنه و دسیتار کارگردان همکاری داشته و برای وی نامزدی و جوایز بسیاری به دنبال داشته است.

 

برخی از افتخارات تهمینه میلانی

    نامزد تندیس زرین بهترین کارگردانی دوره ۷ جشن خانه سینما، واکنش پنجم  - ۱۳۸۲

    نامزد سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر، واکنش پنجم - ۱۳۸۱

    نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر، بمانی - ۱۳۸۰

    نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر، دو زن - ۱۳۷۷

    برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر، دو زن - ۱۳۷۷

    برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر، بچه‌های طلاق - ۱۳۶۸

    جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم قاهره برای فیلم واکنش پنجم‌ - 2003

برخی از آثار هنری تهمینه میلانی:

    ۱۳۸۹ فری کثیف

    ۱۳۸۹ یکی از ما دو نفر

    ۱۳۸۶ سوپر استار

    ۱۳۸۶ تسویه حساب

    ۱۳۸۴ آتش‌بس

    ۱۳۸۳ زن زیادی

    ۱۳۸۱ واکنش پنجم

    ۱۳۸۰ بمانی تهیه کننده

    ۱۳۷۹ خاکستری فیلمنامه نویس

    ۱۳۷۹ شب‌های تهران فیلمنامه نویس

    ۱۳۷۹ نیمه پنهان

    ۱۳۷۷ دو زن

    ۱۳۷۳ کاکادو

    ۱۳۷۰ دیگه چه خبر؟

    ۱۳۶۹ عشق و مرگ فیلمنامه نویس

    ۱۳۶۹ افسانه آه

    ۱۳۶۸ بچه‌های طلاق

    ۱۳۶۱ پیک جنگل منشی صحنه

    ۱۳۵۸ خط قرمز منشی صحنه

 

زندگی‌نامه

تهمینه میلانی در سال ۱۳۳۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. در دوران دبیرستان به تهران نقل مکان کرد و در دبیرستانهای شرف و مرجان به ادامه تحصیل پرداخت. بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمائی به عنوان منشی صحنه فیلم خط قرمز برگزیده شد. در کنار کار در کارگاه آزاد فیلم به ادامه تحصیل پرداخت. او که به آرامی به کار در سینما آشنا می‌گردید شروع به نوشتن فیلمنامه (اگر فردا بیاید، دوستت دارم مادر، عشق و مرگ و …) و کار در دیگر فیلمها (ای ایران، جهیزیه‌ای برای رباب، دل نمک و …) کرد.

اولین فیلم او بچه‌های طلاق جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد و جایزه نقدی آن به او کمک کرد که مجدداً به همراه رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم افسانه آه را بسازد. پس از شکست تجاری این فیلم، فیلم کمدی دیگه چه خبر با بازی ماهایا پطروسیان را ساخت. فیلمی که بسیار پرفروش شد.

در سال ۱۳۷۶ و با ایجاد فضای باز سیاسی پس از انتخابات دوم خرداد ریاست جمهوری میلانی فیلم دو زن را ساخت. به خاطر ساخت این فیلم، میلانی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را برد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد. میلانی پس از موفقیت فیلم «دو زن» فیلم‌های نیمه پنهان و واکنش پنجم را هر سه با بازی نیکی کریمی ساخت. میلانی به خاطر ساخت این سه فیلم با واکنش‌های شدیداللحنی روبرو شد. در سال ۱۳۷۹ پس از به نمایش درآمدن فیلم نیمه پنهان دستگیر شد. روزنامه‌ها ۴ جرم «اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا، همکاری با گروههای معاند و تشویش اذهان عمومی از طریق آثارهنری» را اتهامات وی اعلام کرده بودند اما خود او می‌گوید که هیچگاه تفهیم اتهام نشد. وی ۴ روز در انفرادی و ۴ روز در بند عمومی زندان اوین به سر برد و با دخترانی آشنا شد که بعدها زندگی آن‌ها را در فیلمی به نام «تسویه حساب» به تصویر کشید. میلانی پس از ۸ روز به دستور رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای و رئیس‌جمهور محمد خاتمی از زندان آزاد شد و ۵ سال بعد تبرئه شد.

پس از فیلم‌های سه‌گانه میلانی با بازی نیکی کریمی، فیلم زن زیادی با بازی مریلا زارعی در سال ۱۳۸۳ به نمایش درآمد. این فیلم هم در ادامه حال و هوای فیلم‌های اخیر میلانی بود با واکنش سرد منتقدان مواجه شد اما به فروش خوبی دست پیدا کرد. در سال ۱۳۸۴ بر اساس کتاب «شفای کودک درون» اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم آتش‌بس با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار را ساخت. این فیلم که به بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر راه نیافت، در سال ۱۳۸۵ اکران شد و رکورد فروش صد میلیون تومان در هفته اول را به جای گذاشت. پس از ساخت و اکران فیلم «آتش‌بس»، لوچیا کاپاکیونه، نویسنده کتاب «شفای کودک درون» با ارسال نامه‌ای به میلانی از او تشکر و قدردانی کرد.∗

در روز شنبه ۹ مردادماه ۸۹ (۳۱ ژوئیه ۲۰۱۰) در سالن گیبسون آمفی‌تئاتر شهر لس‌آنجلس، از بهروز وثوقی بازیگر مشهور سینمای پیش از انقلاب ایران تجلیل شد که عکس حضور تهمینه میلانی روی زیلوی قرمز این مراسم منتشر شده‌است.

در دی‌ماه ۱۳۹۳ دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران میلانی را با عنوان تبلیغ علیه نظام در متن فیلمنامهٔ شهرزاد زن هزار و یک شب احضار کرد. به گفتهٔ میلانی، کتاب فیلمنامهٔ شهرزاد زن هزار و یک شب با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تابستان ۱۳۹۳ منتشر شده بوده است.

 

مصاحبه با تهمینه میلانی

«تهمینه میلانی» کارگردانی است که مخالف و موافق زیادی دارد به همین خاطر احتمالا مصاحبه اش هم از چنین فاکتوری بهره مند خواهد بود یعنی شما بعداز خواندن مصاحبه یا موافق گفته های او خواهید شد یا مخالف، هر چه هست تهمینه میلانی حرفش را صریح می زند و محافظه کاری نمی کند. به اعتقاد من همین ویژگی او را به جنجالی ترین کارگردان زن بعد از انقلاب تبدیل کرده است. یک نکته هم باید در آغاز مصاحبه ذکر کنم، خانم میلانی در هنگام مصاحبه خیلی مهربان تر از زمانی بود که درقالب یک کارگردان تصورش را می کردم. از او می پرسیم:

- دوست داریم از فیلم «دو زن» شروع کنیم. به اعتقاد من ، تهمینه میلانی بعد از این فیلم به یک کارگردان صاحب سبک تبدیل شد، همین طور است؟

میلانی: دراینصورت باید بگویم زیاد باشما موافق نیستم. بیشتر مردم می گویند بهترین فیلم من «دیگه چه خبر» بود که مضمون آن شبیه شخصیت خودم است، اما با همه اینها نمی توانم صد در صد راجع به خودم نظر بدهم اگر فیلم «افسانه آه» را دیده باشید به این نتیجه می رسید که آن هم منحصر به فرد است این فیلم را در ۲۸ سالگی ساختم و راجع به «خوشبختی» است آن موقع کسی دنبال این سوژه ها نمی رفت.

- اما فیلم های بعدی شما خیلی بیشتر به چشم آمد.

میلانی: تشخیص این موضوع با شماست. من فقط فیلم را می سازم یعنی یک داستان مورد توجهم قرار می گیرد و آن را به فیلم تبدیل می کنم اما درباره اش نظر نمی دهم.

- این راقبول دارید که در فیلم هایتان طرفدار زن ها یا بهتر بگویم فمنیست بوده اید؟

میلانی: اگر به این معنا باشدکه من در مورد مسائل اقتصادی، اجتماعی ، روانی و… زنان فکر می کنم و فیلم می سازم بله من فمنیست هستم.

- و همین موضوع باعث شده به یک بعدی بودن متهم شوید.

میلانی: این عادلانه نیست من فقط سعی می کنم کمبودها را به مردم نشان بدهم واعتقاد دارم اگر زن ها رشد کنند مردها هم رشد می کنند و جامعه متعالی می شود.

- تعریف مرد ایده آل چیست؟

میلانی: مردی که هر چیزی را برای خود می پسندد برای زنان هم بپسندد.

- و زن ایده آل؟

میلانی: درست مثل مردایده آل.

- روندی که از نیمه پنهان تا واکنش پنجم طی کردید چگونه بود؟ فکر می کنم نیمه پنهان با زن زیادی متفاوت بود و زن زیادی هم با واکنش پنجم خیلی فرق داشت؟

میلانی: سینما سلیقه ای است، اما قالب اصلی این فیلم ها خیلی تفاوت نداشت به هر حال یکی «نیمه پنهان» را خیلی دوست دارد یکی «افسانه آه» را. من دوستی را - - می شناسم که نیمه پنهان را سی بار دیده است.

- آتش بس هم شامل همین قاعده می شود؟

میلانی: ویژگی آتش بس این است که با هر سنی ارتباط برقرار می کند از بچه تا پیرزن به همین خاطر طرفدار پیدا کرده به هر حال این هم یک روایت داستانی از اتفاقات جامعه است.

- والبته جوان ها از آن استقبال خوبی کرده اند.

میلانی: از این موضوع راضی هستم. من فیلمی ساخته ام که پاک است در آن نه فحش می بینی، نه کلمات رکیک، نه کتک کاری و… یعنی سعی کرده ام تاثیر بد فرهنگی نداشته باشد کلماتی که امروزه در بعضی فیلم ها استفاده می شود من را خیلی ناراحت می کند.

- مثلا چه کلمه ای؟

میلانی: بازیگران فیلم های من معمولا خوب بازی می کنند. کار را سخت نمی گیرم و آنها را آزاد می گذارم. وظیفه کارگردان ایجاد اعتماد به نفس برای بازیگر است، اما در مجموع آنچه شما دیدید توانایی خودشان است من فقط بستر را فراهم کردم.

- به وجود آوردن یک فضای کمیک برای رشد سوژه اختلافات تلخ یک زوج جوان کار سختی نبود؟

میلانی: ریسک بزرگی بود، اما من از ریسک کرد ن لذت می برم و دوست دارم در هر فیلم یک موضوع و قالب جدید را تجربه کنم. «دو زن» رئال است، «کاکادو»، فانتزی، «دیگه چه خبر» کمدی و «آتش بس» طنز.

- تاکنون در زندگی خانوادگی شما مشکلاتی که در فیلم هایتان نشان می دهید وجود نداشته است؟

میلانی: موقع ازدواج، من ۳۱ ساله بودم و همسرم ۳۸ ساله هر دو دنیا دیده بودیم بنابراین چنین دغدغه هایی نداشتیم فقط شاید «فرشته» فیلم «دیگه چه خبر» کمی شبیه من باشد.

- «محمد نیک بین» به عنوان همسر و تهیه کننده فیلم های شما چه نقشی در موفقیت هایتان دارد؟

میلانی: بسیار پررنگ .ما مثل همسران خوب جامعه همیشه در کنار هم هستیم. او هم رییس من در شرکت معماری است هم تهیه کننده و مشاور فیلم هایم و در ضمن پدر فرزندم یا بهتر بگویم بهترین دوستی که دارم.

- بزرگترین اشتباهی که در زندگی انجام دادید چه بود؟

میلانی: موقع اکران فیلم کاکادو من دو قلو باردار بودم و بعد از مدت کوتاهی فیلم را از روی پرده برداشتند برای اعتراض رفتم وزارت ارشاد و همین موضوع باعث شد در شش و نیم ماهگی وضع حمل کنم که یکی از فرزندانم بعد از ۱۰ روز فوت شد. باید بین مادر بودن و کارگردانی یک فاصله به وجود می آوردم.

- تهمینه میلانی را تعریف می کنید؟

میلانی: مادر، همسر، دختر خوب پدر و مادر و هم بعد کارگردان و آرشیتکت.

- آشپزی شما خوب است؟

میلانی: چند جور اسپاگتی ایتالیایی درست می کنم، لازانیا، چلوکباب، قورمه سبزی و هر چه دلتان بخواهد غیر از دلمه و کوفته که مادرم زحمت آن را می کشد البته خیلی چیزها را از همسرم یاد گرفتم.

- دغدغه امروز؟

تحصیل دخترم ژینا.

- خب بر گردیم به سینما، آتش بس را چند بار دیده اید؟

میلانی: پنجاه و سه بار، ۳ بار بعد از اکران و پنجاه بار قبل از آن، اما هیچ وقت خسته نشدم.

- در آتش بس برای اولین بار مرد را نیز مورد توجه قرار دادید.

میلانی: من ، زن فیلمم را به نقد کشیدم تا برخی زوج های جوان را متوجه اشتباهات کنم همین.

- آیا زن ها هم می توانند باعث ایجاد مشکل باشند؟

میلانی: البته، اما این موضوع تاکنون سوژه فیلم های من نبود سال ها قبل می خواستم درباره برخی زن ها که بی ظرفیت هستند فیلم بسازم، اما چون مسائل مهمتری وجود داشت منصرف شدم.

- در مجموع آتش بس متعادل تر از فیلم های قبلی شما بود؟

میلانی: نه! فکر می کنم ادامه همان طرز فکری باشد با یک موضوع متفاوت.

- برای کدام یک از فیلم هایتان بیشتر انرژی مصرف کردید؟

میلانی: برای «زن زیادی» چون داستانش در شب و کوهستان های اطراف تهران بود و کل گروه ناچار بود بیشتر فعالیت کند.

- چه فیلم هایی را در سینمای جهان دوست دارید؟

میلانی: «هملت روسی»، «سیدنی پولاک»، «سیدنی لومت» و «فرد زنیمن» در بین فیلم ها خارجی.

- و در مورد فیلم های ایرانی؟

میلانی: مادیان، خانه دوست کجاست، گوزن ها، آن سوی آتش و خیلی فیلم های دیگر.

- در کودکی دوست داشتید چه کاره شوید؟

میلانی: فضانورد و نقاش.

- از چه راهی پول درمی آورید؟

میلانی: معماری و کمی هم سینما.

- و اگر نتوانید از این راه ها پول، دربیاورید؟

میلانی: می توانم قصه و رمان بنویسم. من کاری را که دوست دارم انجام می دهم و پول خودش می آید.

- نویسنده محبوب تهمینه میلانی؟

- میلانی: شکسپیر

تا حالا عاشق شده اید؟

میلانی: بله چرا که نه، معلوم است عاشق شده ام.

- چند بار؟

میلانی: یک بار (با تعجب!)

- چه زمانی متولد شدید؟

میلانی: پانزدهم شهریور سال ۱۳۳۹ در بیمارستان آمریکایی های تبریز.

- پس آذری هستید؟

میلانی: پدرم اهل مشهد است و مادرم تبریزی، من هم می توانم ترکی را با لهجه غلیظ حرف بزنم.

- تحصیلات؟

میلانی: دیپلم ریاضی گرفتم و بعد هم لیسانس معماری از دانشگاه علم صنعت.

- خیلی درس می خواندید؟

میلانی: هیچ وقت تجدید یا مردود نشدم. ریاضی، ادبیات، فیزیک و نقاشی ام خیلی خوب بود. معدلم معمولا ۱۹ بود. سال اول کنکور مهندسی برق در تبریز قبول شدم اما انصراف دادم و همان سال رفتم علم و صنعت.

- از خاطرات دوران مدرسه چیز خاصی به یاد دارید؟

میلانی: با خواهربزرگم در یک مدرسه درس می خواندیم و همیشه به خواهرم می گفتند که پدر و مادرمان به خاطر شیطنت های من باید به مدرسه بیایند. خیلی وقت ها هم تنبیه می شدم.

- چه شیطنت هایی می کردید؟

میلانی: پشت مدرسه زمین فوتبال بود من برای دیدن بازی از تورهای سیمی رد شدم پسرها تنبیه نشدند اما من چون دختر بودم تنبیه شدم.

- اهل ورزش هم بودید؟

میلانی: در بچگی عاشق فوتبال بودم و با برادرم توی کوچه فوتبال بازی می کردم انصافا هم خوب بازی می کردم حتی برای خودم لقب داشتم.

- چه لقبی؟

میلانی: یوهان کرایف!

- در چه مناطقی از ایران زندگی کرده اید؟

میلانی: ۸ سال تبریز، ۸ سال قزوین و از ۱۶ سالگی هم در تهران هستم.

- در مجموع از خودتان راضی هستید؟

میلانی: نه صددرصد، ولی دختر خوبی هستم گاهی کارهایی انجام می دهم و بعد می پرسم چرا؟ گاهی هم از خودم عصبانی می شوم.

- تا چه زمانی فیلم می سازید؟

میلانی: تا هر وقت بتوانم. جامعه ما مشکلات زیادی دارد که باید به آنها پرداخته شود و سینما وسیله بسیار خوبی برای پرداختن به این مشکلات است.

- فکر می کنید عمده ترین دلیل موفقیت شما در سینما چه بود؟

میلانی: تلاش، مطالعه، تحقیق و کنجکاوی و البته شرایط اجتماعی و فرهنگی خوب خانواده که به اعتقاد من تاثیر بسیار زیادی دارد.

- انتقادات، تهمینه میلانی را ناراحت نمی کند؟

میلانی: نقدها کمک کننده هستند. من با ساختن فیلم سعی دارم چالش ایجاد کنم و زمانی که نقد انجام می شود آن چالشی که می خواهم به وجود می آید پس نباید گله ای داشته باشم و کار خودم را می کنم به هر حال برخی منتقدان هم عقایدی دارند که نمی پسندم اما این مشکلی ایجاد نمی کند.

پس، از آن دست کارگردان هایی که مدام با منتقدان درستیزند نیستید؟

میلانی: نه! گفتم که بهتر است هر کس کار خودش را بکند دعوا کردن با یکدیگر هیچ نتیجه ای جز اتلاف وقت و انرژی ندارد.

از موفقیت فیلم هایتان خیلی خوشحال می شوید؟

میلانی: همه آدم ها دنبال موفقیت هستند اما شخصا سعی می کنم زیاد احساساتی نشوم هر چند بعد از آن همه تلاش اصلا دوست ندارم فیلمم شکست بخورد.

حرف خاصی هست که در مصاحبه نیاورده باشیم؟

میلانی: حرف زیاد است اما فکر کنم برای این دفعه کافی باشد برای همه مردم آرزوی شادی دارم.

تهمینه میلانی در ۱۵ شهریور سال ۱۳۳۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. ۲ برادر و ۳ خواهر دارد ، تهمینه میلانی  پدرش پزشک  و مشهدی و مادرش خانه دار وتبریزی  هستند ، متاهل است و ۱۹ سال است که ازدواج کرده ، ثمره این ازدواج دختری ۱۵ ساله به نام ژیناست ، همسرش مهندس نیک بین است ، محمد نیک بین از ۱۶ سالگی در آمریکا زندگی می کرد که بعد از ۲۳ سال به ایران می آید تا خانه پدریشان را ببیند که با میلانی آشنا میشود و ازدواج میکنند و در تهران ماندگار میشوند . تهمینه میلانی ،چهار خواهر شوهر دارد که یکی از آنها پروفسور سیمین نیک بین رییس سازمان تغذیه بوستون بوده و از دانشمندان برجسته جهان است. همسرتهمینه میلانی که به سینما علاقه مند بود اول به عنوان سرمایه گذار وارد سینما شد و بعد به عنوان طراح صحنه و تهیه کنندگی که در کارهای میلانی حضورتافت. دوران دبیرستان به تهران نقل مکان کرد و در دبیرستانهای شرف و مرجان به ادامه تحصیل پرداخت. سال ۱۳۵۷ در رشته برق دانشگاه تبریز قبول شد. هم‌زمان با پیروزی انقلاب و بسته شدن دانشگاه‌ها به تهران بازگشت و در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل گردید. با بسته شدن دانشگاه‌ها حضور در جلسات شعرخوانی، نمایش فیلم و از فعالیت‌هایی این قبیل را برگزید. در یکی از این جلسات بود که با مسعود کیمیایی آشنا گردید و توانست نظر موافق او را در دستیاری وی در کارگاه آزاد فیلم جلب نماید. تهمینه میلانی  بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمائی به عنوان منشی صحنه فیلم خط قرمز برگزیده شد. با باز شدن دانشگاه‌ها در کنار کار در کارگاه آزاد فیلم به ادامه تحصیل پرداخت. تهمینه میلانی که به آرامی به کار در سینما آشنا می‌گردید شروع به نوشتن فیلمنامه (اگر فردا بیاید، دوستت دارم مادر، عشق و مرگ و …) و کار در دیگر فیلمها (ای ایران، جهیزیه‌ای برای رباب، دل نمک و …) کرد.

اولین فیلم  تهمینه میلانی بچه‌های طلاق جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد و جایزه نقدی آن به او کمک کرد که مجدداً به همراه رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم افسانه آه را بسازد. پس از شکست تجاری این فیلم، فیلم کمدی دیگه چه خبر با بازی ماهایا پطروسیان را ساخت. فیلمی که بسیار پرفروش شد.

در سال ۱۳۷۶ و با ایجاد فضای باز سیاسی پس از انتخابات دوم خرداد ریاست جمهوری  تهمینه میلانی  فیلم دو زن را ساخت. به خاطر فیلم دو زن ، تهمینه میلانی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را برد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد.  تهمینه میلانی  که بارها در مصاحبه‌هایش تاکید کرده که یک فمینیست ایرانی است، پس از موفقیت فیلم «دو زن» فیلم‌های نیمه پنهان و واکنش پنجم را هر سه با بازی نیکی کریمی، ساخت. میلانی به خاطر ساخت این سه فیلم با واکنش‌های شدید اللحنی روبرو شد. در سال ۱۳۷۹ پس از به نمایش درآمدن فیلم نیمه پنهان دستگیر شد. روزنامه‌ها ۴ جرم «اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا، همکاری با گروه¬های معاند و تشویش اذهان عمومی از طریق آثارهنری» را اتهامات وی اعلام کرده بودند اما خود او می‌گوید که هیچگاه تفهیم اتهام نشد. وی ۴ روز در انفرادی و ۴ روز در بند عمومی زندان اوین به سر برد و با دخترانی آشنا شد که بعدها زندگی آن‌ها را در فیلمی به نام «تسویه حساب» به تصویر کشید. میلانی پس از ۸ روز به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران و رئیس‌جمهور وقت محمد خاتمی از زندان آزاد شد و ۵ سال بعد تبرئه شد.

پس از فیلم‌های سه‌گانه میلانی با بازی نیکی کریمی، فیلم زن زیادی با بازی مریلا زارعی در سال ۱۳۸۳ به نمایش درآمد. این فیلم هم در ادامه حال و هوای فیلم‌های اخیر میلانی بود با واکنش سرد منتقدان مواجه شد اما به فروش خوبی دست پیدا کرد. در سال ۱۳۸۴ بر اساس کتاب «شفای کودک درون» اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم آتش بس با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار را ساخت. این فیلم که به بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر راه نیافت، در سال ۱۳۸۵ اکران شد و رکورد فروش صد میلیون تومان در هفته اول را به جای گذاشت. پس از ساخت و اکران فیلم «آتش بس»، لوچیا کاپاکیونه، نویسنده کتاب «شفای کودک درون» با ارسال نامه‌ای به میلانی از او تشکر و قدردانی کرد.

در ماه اسفند سال ۱۳۸۵ خورشیدی حضور تهمینه میلانی و گروهش در بنای باستانی تخت جمشید حادثه آفرید. استفاده گروه میلانی از نوعی ماده دودزا باعث شد تا لکه‌های سیاه‌رنگی بر روی کاخ تچر ایجاد شود. تهمینه میلانی به تذکرات مسوولان تخت جمشید و نیز کودکانی که قرار بود در فیلم وی بازی کنند توجه نکرد و برخورد نامناسبی نشان داد. این رفتار میلانی اعتراضاتی برانگیخت.

 

دسته ها: رسانهصدای سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین