سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

تمرین لنگر انداختن

تمرین لنگر انداختن

 

تصور کنید که روی سکوی یک کشتی هستید و در وسط دریا دارید از مناظر طبیعت لذت میبرید. آسمان صاف و دریا آرام است و صدای حرکت آرام کشتی در آب به گوش میرسد. انگار هیچ کار دیگری ندارید جز همین لذت بردن.
کم کم باد شروع به وزیدن میکند و تند و تندتر میشود و آنقدر شدید میشود که میتوان برخوردهای موج به بدنه کشتی را دید. کشتی به شدت و به طور وحشتناکی تکان میخورد و انگار میخواهد اجزائش از هم بشکافد. در این هنگام چه میتوان کرد؟
بحث ما کشتیرانی و آموزش ناخدا نیست.

این کشتی، وجود شماست، دریا، زندگی تان و موجها، آشفتگی های احساسی و هیجاناتتان.
وقتی موجهای شدید احساسات میرسند چه میکنید؟ به طور مثال دارید زندگیتان را میکنید که ناگهان فرزند یا همسر یا همکار یا ... کاری میکنند یا حرفی میزنند که حس میکنید میخواهید منفجر شوید، میل به داد زدن، کتک زدن، مصرف مواد و سیگار به شدت بالا گرفته اند. معمولا رگ گردن برآمده میشود و خون در سر و صورت زیاد میشود و در این موقع است که موجها را کاملا در وجودتان حس میکنید. تا بحال با این موجها چه کرده اید؟ معمولا اولین تلاشهای ما این است که با تمام وجود آرزو میکنیم که دریا آرام شود چون به شدت ما را میترساند.
اما شما که نمیتوانید برای آرامش دریا کاری بکنید تنها میتوانید خودتان را نگه دارید تا موجها بگذرند و دریا دوباره آرام شود. اینطور نیست؟
برای اینکار یکجای آرام پیدا کنید، روی یک صندلی بنشینید به گونه ای که کف پاهایتان روی زمین باشد، کف دستهایتان را روی ران پاهایتان بگذارید، چشمهایتان را ببندید و حالا شروع کنید به نفس کشیدن. پنج شماره نفس بکشید، پنج شماره هوا را در ریه هایتان نگه دارید و پنج شماره هوا را بیرون بدهید. به مسیر هوا که وارد سوراخ بینی تان شده و سردی اش ، و هوایی که از دهانتان خارج میشود و گرمی اش دقت کنید. سعی کنید با شکم نفس بکشید یعنی بعد از وارد شدن هوا دیافراگم (پرده زیر ریه ها و بالای شکم) منبسط شده و شکمتان برجسته شود. همه حواستان روی تنفستان باشد. اگر فکرتان پرت شد اشکالی ندارد، خودتان را سرزنش نکنید، خیلی طبیعی است، دوباره فکرتان را روی تنفستان برگردانید.
اوایل تمرین سی ثانیه و یک دقیقه تمرکز هم سخت است. از یک دقیقه تنفس شروع کنید اما طی چند مدت این زمان را به یکربع افزایش دهید.
به این تمرین میگوییم تنفس ذهن آگانه که روشی است برای لنگر انداختن (یعنی لنگر بیندازیم تا موجها بگذرند و دریا آرام شود).
برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید ابتدا این تمرین را زمانهایی انجام دهید که توفانی نیستید تا کم کم در آن حرفه ای شده و بتوانید در بحرانها هم از آن استفاده کنید.
این تمرینی ساده اما بسیار موثر و کارآمد است. امتحان کنید.

 

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

دسته ها: رسانه

دیدگاه های بازدیدکنندگان

رضا حامیم شنبه، 24 تیر 96 - 08:16

شدنی اما سخت!

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین