سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

افکار پرستی

افکار پرستی

 

با همسرتان دعوا کرده اید، البته این دفعه اولتان نیست و بارها و بارها این اتفاق افتاده و رابطه بارها تا پای قطع شدن رفته. بیایید سعی کنیم ببینیم چه اتفاقی دارد می افتد.
همسرتان از شما چه می خواهد؟ دوست دارد شما کمتر با دوستانتان رفت و آمد کنید و بیشتر حواستان به خانواده باشد. حرفهای درون خانه را پیش مادر و خواهرتان نبرید. گاهی در کارهای منزل به او کمک کنید و کمی بیشتر با او گرم بگیرید و ...
شما از همسرتان چه می خواهید؟ اینکه بیشتر به وضعیت خانه و بچه توجه کند. اینقدر با تلفن حرف نزند. کمی حواسش به خرج کردنش باشد و ...

چیزی که مسلم است اینکه هر دو دارید امنیت رابطه را به خطر می اندازید.

رابطه باید امن باشد تا طرفین آن بتوانند علاوه بر احساس آرامش، در مورد نیازها و خواسته هایشان حرف بزنند. وقتی دلشان گرفته و ناراحت و عصبانی هستند درد دل کنند و ...

اما چیزی که الان سر راه قرار گرفته توقع و انتظار است. توقع شما از او و توقع او از شما.

توقعات چیستند؟
توقع یعنی اینکه من انتظار دارم دیگری آنگونه رفتار کند که من می گویم، یا من می خواهم، یا اغلب مردم می گویند و می خواهند. سهم من در این انتظار خیلی کم است، یعنی کسی که باید کاری بکند من نیستم. این تو هستی که باید کاری بکنی که توقع من برآورده شود.

داشتن توقع یک جور کنترل و دیکتاتوری است.

چگونه شکل می گیرند؟
خیلی دقیق نمی دانیم. احتمالا از نوع رابطه ای که پدر و مادر با هم داشته اند. از نوع برخوردی که پدر و مادر با شما و نیازهایتان کرده اند. به تصویری که شما از خدا و دنیا و زندگی دارید. از فرهنگ و اجتماع و دین و مذهبی که دارید. از تصوری که شما از خودتان و توانایی هایتان دارید و شاید ده ها دلیل دیگر که اغلب از شرایط و موقعیت هایی آمده اند که تحت اختیار و کنترل شما نبوده است. یعنی باز هم انگار اینها افکار و احساسات و توقعات پدر و مادر و اطرافیان ماست که در ما جلوه گر و متبلور شده است. اینکه زن باید اینگونه باشد، مرد باید این شکلی باشد، اینها وظیفه زن است، اینها کار مرد است و ... .

پیغامی که با چسبیدن به این افکار و احساسات و توقعات به طرف مقابل منتقل می شود این است که : برای من، اثبات درستی این افکار خیلی خیلی مهمتر از تو و رابطه مان است. من باید به تو ثابت کنم که این افکار و احساسات درست هستند هرچند این اثبات به قیمت از دست رفتن رابطه مان، از بین رفتن جوانی مان، خراب شدن سرنوشت فرزندمان و ... تمام شود.

باور کنید که اغلب ما حاضریم همه چیزمان را از دست بدهیم بجز انتظارات و توقعاتمان. حاضریم هر چیز داریم بدهیم اما باور نکنیم که ممکن است افکارمان اشتباه یا لااقل غیر مفید باشند.
همانگونه که افرادی ناموس پرستی می کنند ما افکار و احساسات پرستیم. طوری به آنها می چسبیم که با هیچ دلیل و منطق و شرایط و موقعیتی نمی توان ما را از آنها جدا کرد.

و سوال اساسی اینکه : چسبیدن به این افکار و احساسات چه کمکی به شما و رابطه تان کرده است ؟
آیا توقعات شما توانسته تغییری در همسرتان ایجاد کند ؟
آیا این توقعات راه حل جدید یا مفیدی که هر دو طرف راضی به انجام آن باشند ارائه کرده است ؟

حاصل چسبیدن به افکار و احساسات چیزی جز عدم انعطاف پذیری و حاصل عدم انعطاف پذیری چیزی جز محدود شدن زندگی و عدم رضایت نیست.

 

منبع: درست راه رفتن در میان آتش


درباره نویسنده:

هادی رئیس یزدی، کارشناس ارشد مشاوره و روان درمانگر است. او سعی دارد روانشناسی را در قالبی ساده برای عموم بیان کند.

دسته ها: رسانهسروش سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین