سخن

برگزارکننده رویدادهای آموزشی

035 36291480
info@sokhanevents

آماده سازی خانواده برای ورود فرزند دوم

آماده سازی خانواده برای ورود فرزند دوم
 
 همیشه مقوله فرزند آوری مجدد برای خانواده ها با چالش ها و سوالاتی همراه است. هم برای پدر و مادر و هم برای فرزند اول. در این پادکست شما می توانید در مورد این چالش ها و سوالات ، نکات مفید و موثری را دریافت کنید.

همچنین برای شنیدن این پادکست می توانید به کانال تلگرام ما مراجعه فرمایید

 t.me/sokhanevents

 عزیزانی که امکان استفاده از فایلهای صوتی و تصویری برایشان فراهم نیست می توانند متن این پادکست را در اینجا مطالعه کنند:

ورود فرزند دوم

اول این که فرزند اولتون ممکنه واکنش مناسبی به این تصمیم جدید شما نداشته باشه، همونطور که یکی از مادرای عزیز درکامنت نوشته ان “وقتی تصمیم باردار شدن رو به کودک ۵ ساله ام گفتیم رفتار  کودکم مثل بچه ها شده  و هرچی هم  تشویقش می کنیم که خوب صحبت کنه، بی فایده است”.

این یکی از واکنشای طبیعی کودک شماست. که از این راه می خواد به شما بفهمونه که من هنوز کودکم و نیاز به مراقبت دارم و آومدن نوزاد جدید رو تهدیدی در برابر کم شدن محبت و توجه شما می بینه و به روش خودش می خواد از آومدن نوزاد جدید جلوگیری کنه.

کودک شما می خواد با بچگانه حرف زدن و رفتار کردن توجه مامان باباش رو به خودش  جلب کنه، تأکید روانشناسان اینه که وقتی کودک از رفتارهای نامناسب برای جلب توجه شما استفاده می کنه، سعی کنید بهش توجه نکنید تا این رفتار نامناسبش ناپدید بشه و در عین حال وقتی رفتار مناسب از خودش نشون داد بلافاصله و به موقع او را تشویقش کنین تا توجه شما را به خاطر رفتار مناسبش دریافت کنه نه رفتار نامناسب.

سعی می کنیم در این پادکست یک سری توصیه هایی برای خانواده

 عزیز داشته باشیم تا کمترین آسیب به فرزند اول وارد شه و خانواده بتونه با این مسأله به خوبی کنار بیاد.

۱- زمان جداسازی اتاق خواب کودک

یکی از چیزای مهم، جداسازی اطاق خواب کودکتونه. اگه کودک اول شما هنوز تو اطاق خواب شما می خوابه، شما باید قبل از تولد نوزاد، کارهایی مثل جدا کردن اطاق خواب و تخت خواب را انجام داده باشید. نباید این دو مسأله با همدیگر اتفاق بیوفته چون کودک اول نوزاد جدید رو علت این تنها شدن می دونه.

اگه فرزند شما کمتر از دو سال سن داره و نوپاست، میتونید خبر ورود عضو جدید رو کمی مانده به تولدش بهش بگید. براش توضیح بدین که فرزند دیگری به خانواده ما اضافه می شه تا دوست و همبازی تو بشه.

۲- زمان گفتن بارداری به فرزند

اگر سن فرزندتون بیشتر است میتونید از همون ماه های اول بارداری اونو را در جریان بذارید و درباره خانواده و اینکه هر خانواده شامل ۴-۵ عضو می شه مثل مادر، پدر، خواهر و برادر.

و یا میتوانید از مزایای داشتن خواهر و برادر برایش توضیح دهید مثل با هم بازی کردن، به پارک رفتن و …

توجه داشته باشین که حتما براش این مسأله را توضیح بدین که مدت زمانی طول می کشه تا نوزاد بتونه هم بازیش شه و درباره کوچیک و ضعیف بودن نوزاد براش حرف بزنید یا فیلم هایی از دوران نوزادی خودش یا دیگران بهش نشون بدید.

۳- استفاده نکردن از وسایل فرزندتان برای کودک جدید

از وسایل فرزند اولتون برای فرزند دوم استفاده نکنید چون بچه ها حس مالکیت زیادی نسبت به وسایل و لباساشون دارند و دوست ندارند اونارو  با کسی شریک شن.

حتما وقتی قصد دارید واسه کودک جدید وسایل و لباس بخرین اونم همراه خودتون ببرید و از سلیقه و همراهیش در خرید برای نوزاد جدید استفاده کنید.

سعی کنین به کودکتون مسئولیت بدین و اونو حامی و بزرگتر نوزاد بدونین. مثلا وقتیکه  که نوزاد جدیدتون به دنیا اومد می تونید یسری کارای نوزاد رو به تناسب سن کودک اولتون بهش بسپرید مثل آوردن لباس های نوزاد و …

۴-خرید کتاب های مناسب برای فرزندتان

خرید کتابایی که درباره برادر و خواهر و خوندن این کتابا برای کودک اول می تونه کمک بزرگی به قبول این عضو جدید توسط کودک کنه و پدر و مادر می تونن از طریق خوندن قصه واسه کودک، علاوه بر بهتر شدن رابطه خودشون  با کودک به مسائل و دغدغه های کودکشون در قالب قصه بپردازن.

۵-نقش پدر در دوران بارداری

نقش پدر در این دوران اهمیت زیادی داره مخصوصا به خاطر مشغله ای که تو این دوران برای مادر پیش می آد،  حضور پر رنگ پدر و همکاری بیشتر برای وقت گذاشتن واسه نوزاد اول، میتونه کمبود توجه به وجود اومده رو جبران کنه

۶-گفتن زمان بیمارستان رفتن

وقتی زمان زایمان نزدیک شد حتما بش بگید که کی به بیمارستان میرین  و کی برمی گردین و در نبودتون کی ازش مراقبت می کنه و وقت رفتن به بیمارستان باهاش خداحافظی کنین.

معمولا ۲ تا ۴ ماه طول می کشه تا فرزندتون تقریبا ورود این تازه وارد رو بپذیره. سعی کنین با درست رفتار کردن و وقت گذاشتن برای کودک اولتون این حساسیت اونو کم کنین تا این دوران به خوبی سپری شه.

بچه ها مایلند وقت شیر دادن یا عوض کردن لباس نوزاد اطراف باشن، بخصوص اگه جنس اون مخالف باشه کنجکاوی بیشتری دارن. سعی کنین در این موارد سختگیری به خرج ندین واین اجازه رو بهش بدین و مطمئن باشین بعد از مدتی این کنجکاوی تموم می شه.

برای همه ی خانواده های عزیز روزای شادی را آرزومندم

برای عزیزانی که مایل به ادامه این بحث از طریق کتاب یا فیلم هستن تماشای فیلم Baby boss  یا همون بچه رئیس و مطالعه کتاب فرزند دوم نوشته مگ زولبرگ ترجمه  جواد میدانی از نشر صابرین رو پیشنهاد می کنم.

برچسب ها: آموزشیصدای سخن
دسته ها: رسانهصدای سخن

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
عناوین